Ana Sayfa Cilt Bakımı Güzellik Güzelliğin Mimarı Dişleri Beyazlatma Yöntemleri

Güzelliğin Mimarı Dişleri Beyazlatma Yöntemleri

263
0
Paylaş

Ağız ve diş sağlığı hem kişiye estetik bir görünüm vermesi açısından hem de vücudun sağlıklı çalışması açısından son derece önemlidir. Dişlerin beyaz kalması için en bilinen yöntem günde en az iki defa diş fırçalamaktır. Fakat sadece diş fırçalamak diş temizliği için yeterli olmuyor ve günde en az 1 defa da diş ipi ile temizlemek gerekiyor. Bunların yanı sıra ağız bakım suları ile de ağızdaki virüsleri yok etmek için her akşam yatmadan önce mutlaka gargara yapmak gerekiyor. Düzenli olarak diş fırçalansa bile kimi zaman dişlerin sarardığı gözlemleniyor. Karbonat, sofra tuzu, çilek, muz kabuğu ve gliserin kullanmak doğal diş beyazlatma yöntemleri arasındadır.

Dişlerin Sararması

Doğal olarak beyaz dişlere sahip insan sayısı günümüzde oldukça azdır. Genellikle diş beyazlatma yöntemleri ile dişlerin sararması engellenmektedir. Kalıtsal nedenler, beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı gibi etkenler dişlerdeki sarılığı etkileyen faktörlerdir. Dişlerin sararma durumu genel olarak ağız ve diş bakımının tam olarak yapılmadığı durumlarda ortaya çıkmaktadır. Dişlerin gün içerisinde özellikle de yemeklerden sonra fırçalanmaması durumunda diş sarılığı ile karşılaşmak olağan bir durumdur. Bir diğer faktör olan kalıtsal özellikler diş sarılığını etkilemektedir. Diş sağlıklı bile olsa saydam olan diş mineleri dişleri sarı gösterebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren beslenme tarzı da diş sararmasına neden olabilmektedir. Mesela çok fazla asitli içecek tüketmek buna örnektir.

Dişlerin Sararmasını Önlemek

Dişlerin sararmasına neden olan asitli içeceklerden, kırmızı şarap ve şekerleme gibi yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Çünkü alınan gıdalar dişlerin sararmasını önlemek açısından çok önemlidir. Bunun yanı sıra diş temizliğine dikkat edip düzenli aralıklar ile doktor kontrolüne gidilmelidir. Sararmaya neden olan yiyecekler tükettikten sonra ağız mutlaka su ile çalkalanmalıdır. Eğer sigara kullanılıyor ise sigarayı bırakmak dişlerin sararmasını önlemek adına atılabilecek en önemli adımdır. Bazen kullanılan antibiyotikler de dişlerin sararmasına neden olduğu için bu tür ilaçların aşırı miktarda kullanılmamasına özen gösterilmelidir. Gebelik döneminde de diş sararması sıklıkla görülen ve olağan bir durumdur.