Ana Sayfa Kadın Haber Kadınlar Şiddetten Korunmak İçin Kimlik Değiştiriyor!

Kadınlar Şiddetten Korunmak İçin Kimlik Değiştiriyor!

267
0
Paylaş

Erkek şiddetine maruz kalarak sığınma evlerinde hayatlarını sürdürmeye çalışan kadınlar tek kurtuluş yolu olarak kimlik değiştirmeyi görüyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan alınan verilere göre 2013 yılında erkek şiddetinden korunmak için kimlik değiştiren kadın sayısı 40 iken bu yıl 300’e ulaşmış durumda. Şiddete maruz kalan kadınların şiddet gösteren kişiden kaçmak için en güvenli yolun kimlik değiştirme olduğunu hissettiklerini dile getirdikleri öğrenildi.

Son yıllarda kadına yönelik şiddetin artmasının ardından yasaların değiştirilmesi, şiddet gören kadınların mahkemelerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın da müdahil olması gibi değişiklikler göze çarpsa da maalesef kadına yönelik şiddette bir azalma görülmediği gibi her geçen gün artarak devam ediyor. Şiddet gören kadınlar için yapılan sığınma evleri de bir çok kadına ev sahipliği yaparken, kadınlar şiddetten kaçmanın en garanti yolunu kimlik değiştirme olarak görüyor. 2013 yılında yasada yapılan değişiklikle şiddet gören kadınlara böyle bir hak tanınmış kadınlar da bu hakları kullanmak için talepte bulunuyor. 2017 yılı itibariyle kimlik değiştirmek için talepte bulunan kadınların sayısı 300’ü bulurken, verilere göre kimlik değiştiren kadınlar şiddet gördüğü kişilerin ulaşımı da engellenmiş oldu.