Ana Sayfa MAGAZİN Skandal Görüntüler Sonrası Kanun Hazırlanıyor!

Skandal Görüntüler Sonrası Kanun Hazırlanıyor!

188
0
Paylaş

Son günlerde gündemi çalkalayan Murat Başoğlu ve yeğenin tekneden uygun olmayan görüntüleri üzerine TBMM harekete geçti. TBMM’de konuyla ilgili olarak “ensest ilişkinin” suç sayılmasını öngören kanun teklifi hazırladı.

Bu kanun teklifi neticesinde, TCK’nın “reşit olmayanla cinsel ilişki” başlıklı 104. maddesinden sonra gelmek üzere, “hısım ile cinsel ilişki” başlıklı 104/A maddesinin eklenmesini öngörüyor. Buna göre cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 18 yaşını doldurmuş, üstsoy ve altsoy hısımı, kardeşi, amcası, dayısı, halası, teyzesi veya yeğeni ile cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet aranmaksızın 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.

Kanun teklifini TBMM AK Parti Grup Başkanlığı’na ileten AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk, konuyla ilgili yaptığı açıklamada bu ve bu benzeri şeylerin aile kurumuna zarar verdiğini söyledi. Metin Külünk’ün açıklaması şu şekilde:

“Bu tatsız ve rahatsız edici gündem sebebiyle ilgili savcı, ‘hayasızca hareketlerde bulunmak’ suçundan soruşturma açabilmiş ve bu kapsamda kamu vicdanına su serpmiştir. Ancak bu ve benzeri suçlar aile kurumuna zarar vermekte, toplumsal güven iklimini olumsuz etkilemekte ve hukuk devleti otoritesinin yetersiz kaldığı duygusunu oluşturmaktadır. Bunun yanında geleceğimiz olan evlatlarımız, gençlerimiz, çocuklarımızın bu tür çirkin haberlerden etkilenmemesi, bu tür suçların cezasız kalmaması, bu suçu işleyenlerin toplumda potansiyel suçlu olarak dolaşmaması için TCK’ya bir madde ilave edilmesi teklif edilmiştir.”