Ana Sayfa Kadın Haber Adet Düzensizliği Neden Olur?

Adet Düzensizliği Neden Olur?

325
0
Paylaş

Kadınların büyük bir kısmı, yıl boyunca 11 ile 13 defa arasında adet döneminden geçer. Bu sayıya yakın olan değerlerin (1 veya 2 az veya fazla) normal olduğu kabul edilmiştir. Bu sebepten dolayı, adet düzensizliği ile alakalı olarak ancak sizin için normal olan değerlere bakılıp bir değerlendirmenin yapılması gerekebilir.

 Adet kanamasının 1. günü mensturel siklus’un başlangıcıdır. Bu dönem yaklaşık olarak 28 gün sürer. İlk adet kanamasından sonraki 12-18 aylık süreçte adetlerin düzensiz olması normal kabul edilir. Normal bir adet kanamasını oluşturan 4 tane faktör bulunmaktadır. Bunlar;

  • Hipotalamus
  • Hipofiz
  • Yumurtalık
  • Rahim

Bu faktörlerin herhangi birinde oluşacak sorunda adet düzensizliği yaşanmaktadır. Bu dönemde yaşanacak stres ve sıkıntının yanı sıra iklim değişiklikleri de zaman zaman adet düzensizliğine neden olabilmektedir. Eğer düzensizliğin altında yatan tek neden bu ise zaman içinde kendiliğinden düzelebilir.

Uzmanlarda bu konuda, bu sorunu yaşayan kadınların tedbirli olması konusunda uyarılarda bulunuyor. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Serdar Koç konuyla ilgili değerlendirmesinde, “Adet düzensizliğini tanımlamadan önce normal adet düzenini tanımlamak gerekir. Bir adet döngüsünün başlangıcından diğerinin başlangıcına kadar geçen süre 21-35 gün arasıdır(ideali 28 gün).Bir gün için de kullanılan ped miktarı 2-3 adet olmalı,pıhtı içermemeli ve kanama süresi 8 günü geçmemelidir.Adet başlangıcın ilk 1-2 günü hafif bir Ağrı normaldir.Bütün bu tanımlamalardan sapmaları adet düzensizliği olarak algılamalıyız” dedi.