Ana Sayfa SAĞLIK Anne Ve Bebek Kışta Anne Adaylarının Dikkatine

Kışta Anne Adaylarının Dikkatine

213
0
Paylaş

Kış aylarında havanın soğuk olması, grip gibi bulaşıcı ve salgın hastalıklar sebebiyle hamile olmak biraz daha fazla özen gerektiriyor, anne adayının eve kapanmasına sebep olabiliyor. Diğer yandan işe giden hamilelerin de toplu taşıma araçlarında ve açık ofislerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Ferti-Jin Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kış hamileleri için önerilerde bulundu…

Mevsim Meyvelerini Yerken Dikkat

Kışın metabolizmanın yavaşlaması ile karbonhidrat ve tatlı tüketimi artar. Ancak anne adayları gereğinden fazla kilo almamak adına karbonhidratları azaltmalı bunun yerine protein, vitamin ve kalsiyum ağırlıklı bir beslenme programını tercih etmelidir. Süt ve süt ürünlerinden(Peynir, ayran, yoğurt ) kalsiyum; balık, tavuk, et ve yumurta gibi besinlerden protein; sebze ve meyvelerden de vitamin ihtiyacı karşılanmalıdır. Gece yatmadan önce içilecek bir bardak muzlu süt iyi bir alternatiftir. Ancak özellikle de akşam saatlerinde, tatlıları veya portakal, mandalina, greyfurt gibi mevsim meyvelerini iki kişilik yememeniz, normal porsiyonlarda beslenmeniz önemlidir.

Balık Tüketin

Kış hamileleri haftada bir porsiyon balık tükettiğinde, kemik ve diş gelişimi için önemli bir yere sahip olan D vitamini ihtiyacını karşılayabiliyor. Haftada üç porsiyon balık tüketmeniz ise et veya tavuğa göre çok daha sağlıklı bir beslenme seçimi olacaktır.

Kapalı ve Kalabalık alanlardan Uzak Durun

Soğuk algınlığı ya da gribe yakalanmamak için bu aylarda kapalı ve kalabalık mekânlarda uzun süre kalmamalısınız. Ülkemizde kuş ve domuz gribi salgını var. Yürüyüşlerinizi bu tarz alanlarda yapmamaya, tokalaşmamaya, öpüşmemeye dikkat etmeli ve yakın temastan kaçınmalısınız. Yürüyen merdiven gibi toplum tarafından sıkça kullanılan yerlere temas ettikten sonra ellerinizi yıkamalısınız.

Açık Havada Yürüyüş Yapmaya Çalışın

Kış mevsiminde dışarıda spor yapmak hava koşullarına bağlı olarak pek mümkün olamayabiliyor. Ancak sporunuzu ihmal etmeyin, kendinizi eve hapsetmeyin. Sporunuzu eğer hava koşulları uygunsa, yerler ıslak, kaygan, karlı veya buzlu değilse; 15 dakika da olsa dışarıda yapmaya çalışın. Ancak kirli havada dışarı çıkmayın, buna mecbursanız mutlaka maske ya da mendil kullanın. Çünkü kirli hava, anne ve bebekte toksik etki ile enfeksiyonlara davetiye çıkarıyor. Dışarıya çıkamıyorsanız evde ya da spor salonunda yürüyüş bandında yürüyüş, yoga veya pilates yapabilirsiniz.

Aman Dikkat!!!

Kışın hamile olmanın yaz mevsimine göre en büyük dezavantajı; hava koşullarından dolayı ıslak, kaygan veya buzlu zeminlerde düşmektir. Böyle günlerde ayakkabılarınızın kaygan tabanlı olmamasına, tutunarak yürümeye veya yanınızda birilerinin olmasına biraz daha fazla özen gösterin. Karlı havada çok mecbur kalmadıkça evden çıkmayın.

Evde Gripli Var İse…

Ev halkından herhangi biri gripli ise; yakın temastan kaçının. Aynı masada yemek yememeye, aynı odada uyumamaya, kısacası aynı havayı solumamaya özen gösterin. Gripli kişilerle aynı ortamda bulunmanız gerektiğinde maske takmalarını rica edin. Evinizi sık sık havalandırın, ellerinizi sık sık yıkayın ve havlunuz mutlaka ayrı olsun.

Toplu Taşıma Araçlarında Korunun

Hamilelik süresince işe gitmek veya toplu taşıma aracı kullanmak zorunda kalırsanız veya çalıştığınız ofiste gripli kişiler varsa özellikle grip salgınının olduğu şu günlerde ağzınızı maske, mendil veya atkı ile kapatın. Gripli kişilerle yakın mesafede bulunmamaya özen gösterin.

Yatak Odanızı Havalandırın ve Nemlendirin

Bu mevsimde havasız ve nemsiz bir ortamda uyumak iyice güçleşecektir. Sabah uyandığınızda ve gece yatmadan önce yatak odanızı havalandırın. Uyku sorunu yaşayan anne adayları ıslak bezler ya da odayı nemlendirecek özel cihazlarla kaloriferlerin kuruttuğu odaların havasını nemlendirmelidir.