Ana Sayfa SAĞLIK Bazal Hücreli Karsinom ve Tedavisi

Bazal Hücreli Karsinom ve Tedavisi

186
0
Paylaş
————————————————————————————————————————————
Bazal hücreli karsinom nedir ve belirtileri nelerdir diyorsanız, en sık görülen kanser türlerinden biri olan bazal hücreli karsinom hakkında merak ettikleriniz ve tedavisi bu içeriğimizde.
—————————————————————————————————————————————–
Bazal Hücreli Karsinom Nedir?

Kemirici (rodentülser veya BBC olarak da bilinen bazal hücreli karsinom, genellikle yüzde ya da boyunda ortaya çıksa da vücudun diğer kısımlarında da görülebilir. En sık görülen kanser türlerinden olan bazal hücreli karsinomda tümör hücreleri, bazal (en iç) deri katmanındaki hücrelere benzer ve bu hücrelerden kaynaklanır.


 

Bazal Hücreli Karsinom Nedenleri Nelerdir?

Güneş ışığındaki ultraviyole ışınların oluşturduğu deri hasarı olarak bilinen bazal hücrelikarsinomdan en çok etkilenen kişiler, elli yaş üstü açık tenli kişilerdir. Koyu tenlilerde daha az görülmesinin sebebi, ciltlerinde daha fazla miktarda melanin bulunmasındandır.Melanin, ultraviyole ışını emen pigmenttir ve koyu tenlilerde bu daha fazla olduğu için korunurlar. Bir de şu sonuç çıkarılabilir: Güneşli iklimlerde yaşayanlar ve açık havada çalışanlarda karşılaşılma sıklığı çok daha yüksektir.


 

Bazal Hücreli Karsinom Semptomları (Belirtileri) Nelerdir?

  • Genellikle yüzde ve özellikle yüz ile burun kenarında oluşur.
  • Başlangıçta küçük ve yassı bir nodüldür, yavaş yavaş büyür ve ortası çöker. Kenarları kabarık, sığ bir ülsere dönüşür.


 

Bazal Hücreli Karsinom Tanısı Nasıl Konur?

Tanı, biyopsi ile konur. Erken teşhis ve tedavinin uygulanması önemlidir çünkü tümöryavaş yavaş yayılarak çevre dokulara zarar verir.


Bazal Hücreli Karsinom Tedavisi Nasıl Olur?

Genellikle cerrahi olarak çıkarılır ve radyoterapikriyoterapi (dondurma) ile tedavi edilse de bazı durumlarda tümörün büyüklüğüne ve konumuna bağlı olarak plastik cerrahiye de ihtiyaç duyulmaktadır.


Bazal Hücreli Karsinomdan Korunmanın Yolları Nelerdir?

  • Güçlü güneş ışınından sakınmak
  • Güneş koruyucular kullanmak
  • Şapka gibi koruyucu kıyafetler giymek

Bunun gibi önlemler, bu cilt kanserinin oluşma riskini azaltacaktır. Önceden bazal hücreli karsinom geçirmiş olanlarda başka tümörler gelişebileceği için ciltlerinde oluşabilecek değişikliklere özellikle dikkat etmelidirler.


Cilt Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Cilt kanseri türlerinden olan bazal hücreli ve spinal hücreli kanser türünde erken teşhisin ne açıdan önemli olduğuna bakacak olursak, çabuk yayılan kanser türü olmadığı için (hatta bazal hücreli hiç yayılmaz) erken teşhisin önemli olduğu nokta, estetik açıdan daha iyi sonuç alınmasıdır. Malin melanom denilen cilt kanseri türünde ise erken teşhisin önemi, çok daha fazladır çünkü çok çabuk yayılan bir kanser türüdür ve hayati risk taşır.


Cilt Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Cilt kanseri türlerinin tamamı, cerrahi tedavi ile tedavi edilmektedir. Erken tanı konulmuşsa %100 tedavisi mümkündür. Ne kadar küçükse o kadar estetik bir tedavi olacaktır. Cerrahitedavi yapıldıktan sonra alınan parça incelenerek kanserin ne kadar ilerlediği ortaya çıkarılır. Eğer cerrahi sınırları geçtiği görülürse ikinci bir çıkarma operasyonu yapılır. Daha sonra gerekiyorsa bazal hücreli kanser türü dışında olan spinal hücreli ve malin melanom için kemoterapi, radyoterapi uygulanabilir.


Cilt Kanseri Ölümcül müdür?

Tipleri vardır. Ölümcül bir hastalık olmayan, bazal hücreli kanser türüdür. Bulunduğu yeri tahrip eden ve büyüyebilen bir kanser türüdür. Cerrahi olarak alındığı zaman ölümcül bir riske neden olmadan tedavi edilebilir. Spinal hücreli ise biraz daha alt tabakadan kaynaklanan bir kanser türüdür ve erken teşhis önemlidir çünkü öncelikle lenf bezleri ve daha sonra yakın organlara yayılarak ölümcül olabiliyor. Malin melanom denilen kanser türünde ise çok çabuk yayılma görüldüğü için hastayı ölüme götürebilir.


UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.