Ana Sayfa SAĞLIK Diş Çekimi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

Diş Çekimi Sonrası Ağız Bakımı Nasıl Yapılmalıdır ?

263
0
Paylaş

Dişiler birçok nedenden dolayı diş doktorları tarafından çekilmektedir.  Diş çekimi başvurulan son çaredir. Diş çekimi sonrası önceliğimiz doktorumuz tarafından tavsiye edilen ilaçları kullanmalıyız. Yaranın üzerindeki tamponu 25-30 dakika boyunca çekilen boşlukta tutmalı hemen atmamalısınız. Ağız suyla çalkalanmamalıdır bu işlem kanamayı arttırarak pıhtılaşmayı geciktirecektir. 24 saat boyunca alkol sigara kullanmamalısınız. Yaraya elle temastan kaçınmalıyız. Aksi taktirde yara enfeksiyon kapa bilir. Bir gün sonra ağız bakım tedavilerine devam edebilirsiniz. Çekimin ilk günleri katı besinlerden olabildiğince kaçınıp sulu çorba tarzı yiyecekler tüketmelisiniz. Bu sayede bölgeyi zorlamamış iyileşme sürecini hızlandırırız. Eğer kanama 24 saati geçerse doktorunuza başvurmalısınız.

Diş Çekiminin Nedenleri

Teknolojinin ilerlemesiyle beraber eskiden çekilen dişlerin artık çekim yapılmaya gerek kalmadan kurtarılabilme tedavi edilebilme yolları da arttı. Ancak bazen doktorların elinden çekmek dışında başka bir yol kalmadığı zamanlarda oluyor. Şu nedenlerle dişi çekilmektedir:

İleri derecede çürük ve madde kaybı yüzünden kurtarılamayacak dişler.

  • Bir kaza sonucu tedavi edilemeyecek biçimde kırılan dişler.
  • İltihap seviyede ileri düzeyde olan sallanan dişler.
  • Kanal tedavisiyle kurtarılamayan apse yapmış dişler.
  • Düşmesi gereken fakat düşmeyen süt dişleri.
  • Aşırı derece konum değişikliğine uğramış sorunlu dişler.
  • Kist ya da tümör içinde kakmış dişler.
  • Gömük ve sorun yaratan dişler.

Diş kemiğinde yer kalmaması sebebiyle sorunsuz olmasına rağmen çekilmesi gereken dişler.

Diş Korkusunu Yenmek İçin Yapılması Gerekenler

Eğer kişi diş çekiminde aşırı korkuyorsa diş çekimi anestezi verilerek yapılabilir. Ancak genelde hastalar bu duruma kalmadan doktorla ikili diyaloglar halinde kalarak diş çekimi yapabilmektedir. Kişi eğer çekilmesi gereken dişin verdiği zarara yoğunlaşırsa ve bu dişten kurtulmak gerektiğinin farkına varırsa korkusundan sıyrılabilir. İğneyle iyi uyuşma sağlandıktan sonra diş çekiminde kişi herhangi bir acı hissetmez fakat belli bir basınç ve dişin çekilmesi sırasında çıkan çatırtıları duyar. Uyuşturulduğu için ağrı ya da acı hissedilmez. İnsanlar birbirlerini korkutmak amaçlı abartılı hikâyeler anlatabilir. Buna rağmen modunu düşürmeden diş hekimi korkusu engellenmeli, aklındaki soruların hepsini doktora tek tek yöneltmelidir.