Ana Sayfa SAĞLIK Diş Sağlığını Korumanın Yolları

Diş Sağlığını Korumanın Yolları

247
0
Paylaş

Gün boyunca en çok dış etkene maruz kalan dişlerimiz hızlı zarar görme özelliğine sahip olması nedeniyle ayrı bir bakım ve özen istemektedir.

Beyinden kalbe yaşamsal organlarımıza yaptığı etki nedeniyle de hayati bir öneme sahip olan dişlerimizi korumak ve bakımını doğru yapmak hem günlük hayatımızı hem de yaşam kalitemizi belirleyen en önemli etkenlerden biridir.

Ağzımızın içinde olduğu ve ağrısını çürüğün son evresinde gösterdiği için diş kontrollerimizi düzenli periyotlarla yapmalı ve diş doktoruna görünmek için dişimizin ağrımasını beklememeliyiz. Dişlerimizi her gün düzenli olarak fırçalamalı ve diş ve diş eti sağlığı için gerekli olan vitaminleri eksiksiz almalıyız.

Diş sağlığının korunması için yapılması gerekenleri maddeler halinde sıralamaya çalıştık.

1-Diş çürüğü oluşumu sinsi bir şekilde aylar süreceği ve biz farkettiğimizde geç olabileceği için en fazla 6 ayda bir diş doktoruna kontrole gidilmelidir.

2-Diş sağlığı için sert besinleri ısırarak yemeye özen göstermeliyiz. Sürekli yumuşak besin tüketmek diş direncini azaltacağı için elma, armut, havuç gibi sert besinleri ısırarak yemeliyiz.

3-Herkesin bildiği gibi dişin en önemli düşmanlarından şeker ve şekerli ürünlerden kaçınmalı, yediysek de ağzımızı çalkalamalı, imkanımız varsa fırçalamalıyız.

4-Akşam yatmadan önce ve yemek sonraları dişlerimizi fırçalamalı ve diş ipi kullanımına özen göstermeliyiz.

5-Sert kabuklu ceviz ve fındık gibi besinler dişle kırılmaya çalışılmamalıdır.

6-Asitli içecekler, alkol ve sigaradan uzak durulmalıdır.

7-Burun yapısı nedeniyle nefes almakta zorlandığı için ağzı açık uyuyan kişiler sorunun kaynağını bulmalı ve tedavi ettirmelidir. Ağız açık uyumak dişlere zarar verir ve çürüme sürecini hızlandırır.

8-Küçük yaştan itibaren diş sağlığına önem vermeli, süt ve süt ürünleri tüketilmeye özen gösterilmeli ve A,C,D vitaminleri eksiksiz alınmalıdır.