Ana Sayfa SAĞLIK Güneş Yanıklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

Güneş Yanıklarına İyi Gelecek Doğal Yöntemler

199
0
Paylaş

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla beraber vücudumuzun güneş ışınlarına maruz kaldığı süre daha da uzamaya başladı. Belirli oranda vücudumuzun vitamin ihtiyacını karşılayan güneş ışınlarının yararı kadar cildimize zararı olduğunu da bilmeyen yok.

Güneş altında uzun süre kalmamız sonucu lokal ya da genel olarak bir yanma söz konusu olabilir. Oldukça can yakıcı olan güneş yanıklarına karşı doğal yöntemleri yazımızın devamında belirttik.

Mümkün mertebe güneşten korunmaya ayrı bir özen göstermeliyiz; fakat oldu da ışınlara maruz kalma sonucu yanık söz konusu olduysa aşağıdaki maddelere göz atmakta fayda var.

Lavanta Yağı: Nemlendirme ve güneş yanıklarına karşı ağrı kesici özelliği bulunan lavanta yağı güneş yanıklarına karşı kullanılan en sık kullanılan doğal yöntemlerden biridir.

Salatalık: Hem besin olarak hem de cilt bakımında sıklıkla kullanılan salatalığa güneş yanıklarının tedavisinde de başvuruluyor. Onarıcı, canlandırıcı ve cildi rahatlatıcı bir özelliği bulunan salatalık güneş yanığı tedavisinde sıkça kullanılıyor.

Elma Sirkesi: Elma sirkesi suyla karıştırılarak yanık olan bölgeye uygulandığında cildin pH dengesini düzenler ve cildin rahatlamasını sağlar.

Çay: Ülkemizde suyla demlenerek en çok tüketilen içecek olan çay, iyileştirme özelliğine de sahip bir bitkidir. Demlenmiş ve soğumuş çayı yanık olan bölgeye koyarak yanıkların acısını azaltabilir ve cildin rahatlamasını sağlayabiliriz.