Ana Sayfa SAĞLIK Kansızlık Tedavisi Ve İyi Gelen Besinler

Kansızlık Tedavisi Ve İyi Gelen Besinler

361
0
Paylaş

Sizler de taktir edersiniz ki her 10 kişiden 2’sinde garanti olarak kan düşüklüğü, demir eksikliği anemi gibi rahatsızlıklar görülmektedir. Anemi yani kansızlık hastalığının birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Kansızlığın en yoğun hissedileni demir eksikliğidir.

Demir Eksikliği Sebepleri

Demir eksikliği dünyada en yaygın görülen rahatsızlıktır. Yediden yetmişe görülebilen bu rahatsızlığın sebepleri arasında; aşırı kafein tüketimi, yanlış beslenme, bayanlarda adet kanamaları düzensizliği, sindirim sistemi hastalıkları ve gereksiz kullanılan ilaçlar yer almaktadır. Anemi ile demir eksikliği aynı şey değildir. Halk arasında yaygın olan yanlış bilinen konu esas olarak budur. Anemi, demir eksikliğinin sonucu yani bir nevi ilerlemiş halidir.

Demir Eksikliğine İyi Gelen Kür Yapımı

Demir eksikliği tedavisinde ıspanak ve kereviz kürü bulunmaz bir ilaçtır. Kimyasal ilaçlara gerek kalmadan kanınızdaki demir oranını yüksek oranda arttıracaktır. Kerevizi ince ince doğrayıp 2 bardak suda 5 dakika kadar kaynatın. Ardından ıspanağı da ilave edin ve 5-6 dakika kadar daha kaynamaya bırakın. Suyunu süzüp bir cam şişeye doldurun. İşte kansızlığa iyi gelen kür hazır. Bu kürü sabah ve akşam aç karnına yemeklerden önce birer bardak için. Tadından hoşlanmayanlar içerisine birkaç damla limon suyu da ilave edebilir. Bu kür, günlük yediğiniz besinlerden almış olduğunuz proteinli yiyeceklerin, demir içeren besinlerin ve diğer gıdaların daha çabuk vücuda kazandırılmasını sağlar.

Kan Yapıcı Besinler

Genel olarak kendinize sağlıklı bir hayat için sağlıklı bir beslenme programı oluşturmalısınız. Bu besin programının içerisine kan yapan gıdalardan da serpiştirmeyi unutmamanız gerekmektedir. Eğer ciddi bir kansızlık yani anemi rahatsızlığınız var ise en önemli kan takviyesi elbette ki doktorunuzun önerdiği ilaçlardır. Daha sonra kırmızı et, ciğer, mercimek, nohut, kuru fasulye gibi bakliyatlar, maydanoz, domates, ıspanak ve kırmızı kuru üzüm kansızlığa iyi gelen besinler arasında yer almaktadır. Ayrıca bilmelisiniz ki bu besinleri tüketirken kansızlık tedavisi olması açısından mutlak suret ile bol su ve sıvı takviyesi de almalısınız. Su olmadan bir tedavi yöntemi hiçbir hastalık için yoktur.