Ana Sayfa SAĞLIK Kırmızı Mucize Domatesin Faydaları Nelerdir ?

Kırmızı Mucize Domatesin Faydaları Nelerdir ?

258
0
Paylaş

Salataların ve yemeklerin vazgeçilmezi olan domates dört mevsim en çok tüketilen sebzeler arasındaki yerini korumayı uzun yıllardır başarıyor. Hem besin olarak tüketilen hem de cilt bakımı için kullanılan domatesin faydalarına beraberce bir göz atalım.

C ve A vitamini açısından eşsiz bir kaynak olan domates günlük hayatta tükettiğimiz her komplike besinin içinde olmayı başarmış nadir gıdalardan biridir. Günlük C vitamini ihtiyacımızın %40’ını sadece tek bir domatesle giderebileceğimizi de sözlerimize ekleyelim. Bunun yanı sıra cildinin daha güzel görünmesini sağlamak isteyenler, sivilcelerinden kurtulmak isteyenler ve kanserle mücadele edenlerinden vazgeçilmez sebzesi olan domatesin faydalarını başlıklar halinde incelemeye ve irdelemeye çalıştık.

Domates yukarıda da belirttiğimiz gibi kanserle mücadelede en önemli besin kaynaklarının başında gelmektedir. İçinde barındırdığı minareller sayesinde bir çok kanser çeşidiyle savaşan domates, sigaranın akciğerde bıraktığı etkileri de yok etmek için savaşır.

Özellikle yüzde çıkarak bizleri aynalardan soğutan sivilce ve siyan nokta gibi cilt rahatsızlarına da kesin çözüm olan domates, cilt maskesi olarak kullanılarak pürüzsüz bir cilde sahip olmaya teşvik ediyor.

Hızlı yaşam ve hızlı tüketimin doğası gereği getirdiği kolesterol illetine de çözüm olan domates, yüksek kolesterollü kişilerin günde 1 adet tüketmesiyle vücuttaki dengeyi sağlıyor.

Domatesin faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz için son olarak yaşlılık korkusu olanların aradığı çözüm olduğunu belirtelim. İçinde barındırdığı karoten maddesinin yaşlanmayı geciktirici bir etkisi olduğu kanıtlanan domatesin faydaları konusundaki yazımızı burada sonlandırıyoruz.