Ana Sayfa SAĞLIK Türkiye’nin %25’i Diş Hekiminden Korkuyor!

Türkiye’nin %25’i Diş Hekiminden Korkuyor!

237
0
Paylaş

Çamlıca Hospitadent Diş Hastanesi Başhekimi Dr. Tarcan Topçuoğlu, diş sağlığı ve tedavisi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Diş hekimleri ve tedavisiyle ilgili ilginç istatistikleri açıklayan Topçuoğlu, ”Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak, 6 aylık diş hekimi kontrolleriyle mümkün olabilir. Bununla birlikte ülkemizde her 4 kişiden biri diş hekimine gitmekten korkmaktadır. Belki küçük bir dolgu işlemi ile kurtarılacak bir çürük, diş hekimi korkusu yüzünden ertelenmekte ve bu da ileride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara yol açmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Tedavi yöntemlerinin geliştiğini söyleyen Topçuoğlu, dişlerinde sıkıntı çekenlerin hekimlerden korkmaması gerektiğini söyledi ve şöyle devam etti: ”Sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmak, 6 aylık diş hekimi kontrolleriyle mümkün olabilir. Bununla birlikte ülkemizde her 4 kişiden biri diş hekimine gitmekten korkmaktadır. Belki küçük bir dolgu işlemi ile kurtarılacak bir çürük, diş hekimi korkusu yüzünden ertelenmekte ve bu da ileride telafisi mümkün olmayan maddi ve manevi zararlara yol açmaktadır. Gelişen teknoloji, tedavi yöntemlerinin çeşitliliğini de etkilemiş, başta lokal anestezi olmak üzere, genel anestezi, sedasyon gibi tedavilerle kişinin rahat ve konforlu bir şekilde diş tedavilerilerini almasına olanak sağlamıştır.”

Öte yandan dş hekimi korkusu olanlara tavsiyelerde bulunan Topçuoğlu, öncelikle rahat ve güvende hissettiren samimi ve ilgili bir diş hekimi seçmelerinin gerektiğini söyledi ve bu şekilde korkularından kurtulabileceklerini açıkladı.