Ana Sayfa SAĞLIK Uzun Yola Çıkacak Olan Sürücülere Uyarı!

Uzun Yola Çıkacak Olan Sürücülere Uyarı!

197
0
Paylaş

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Tansel Kendirli, bayram tatili için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulundu.

Uzun yola çıkacak sürücülerin kesinlikle uykularını iyi bir şekilde almaları gerektiğini söyleyen Kendirli, uykusuzluğun kaza sebebi olduğunu söyledi ve şöyle devam etti:

“Örnek verilecek olursak, Dünya Sağlık Örgütü ortalama araç hızındaki 1 kilometre/saatlik artışın yaralanma ve ölümlü kaza ihtimalini yüzde 3-5 oranında arttırdığını, yine cep telefonu kullanan sürücülerin 4 kat daha fazla kazaya karıştığını bildirmektedir. Düzenli kayıt sistemleri olan bazı Avrupa ülkelerinin istatistiklerinde tüm kazaların yüzde 10 ila 30’unda uykulu araç kullanmak kazanın temel sebebi olarak rapor edilmiştir. Direksiyon başında uyuklamak sanıldığının aksine hem daha fazla trafik kazalarının sebebi olmakta hem de bu kazalar daha fazla ölüm ve ciddi yaralanmayla sonuçlanmaktadır. Uykusuzluğun sebep olduğu kazalarda yaralananların ve hayatını kaybedenlerin her yaş grubundaki sürücüler olabildiği bildirilmiştir.”

Sürücülere uykularını iyi almaları konusunda uyarılarda bulunan Kendirli, 5 saatin altında uykuda trafik kazası riskinin 4-5 kat arttığını belirtti ve şunları söyledi: ”Aynı araştırmada, 5 saatin altında uykuyla trafik kazası riskinin 4-5 kat arttığı vurgulanmıştır. Vardiyalı bir işte çalışıyor olmak uykusuzluğu tetikleyen bir diğer sebep olabilmektedir. Sürücünün yorgunluk veya uykusuzluk sebebiyle yola devam etmemesi gerektiğini anlaması her zaman kolay değildir. Tecrübeli şoförler dahi bazı ipuçlarını görmezden gelip hayat kaybıyla sonuçlanacak hatalara sebep olabilmektedirler.”