Ana Sayfa SAĞLIK Yaşlılar Dikkat! İşte Parkinson Hastalığının Nedenleri

Yaşlılar Dikkat! İşte Parkinson Hastalığının Nedenleri

205
0
Paylaş

Parkinson hastalığı titrek felç durumu olarak nitelendirilmektedir. Beyindeki hücreleri kontrol eden ve beynin içerisindeki hücreler tarafından salgılanan dopamin beyne gelen bilgileri bir sinir hücresinden diğerine aktarmaktadır. Bu şekilde vücut dengesi de sağlanmış olmaktadır. Fakat bu hücrelerin bir kısmı hasar gördüğünde hücreler tarafından dopamin salgılanamaz. Bu durumda ise vücutta titreme, hareketlerde yavaşlama meydana gelir. Parkinson hastalığının nedenleri arasında vücut dengesinin bozulması vardır. Parkinson yavaşça ilerleyen ve sinsice kendini gösteren bir hastalıktır. Yaklaşık 10 yıl boyunca sürekli ilerleme göstermektedir. Ölümcül bir hastalık değildir ve felç kalma riski de yoktur. Zaman geçtikçe vücutta kendisini daha çok göstermeye başlamaktadır. Genel olarak 40 yaşından sonra görülmekte olup, kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Parkinson hastalığının tedavisi için kullanılan sınırlı sayıda ilaç vardır. Dopamin etkisi sağlamaktadır. İlacın bazı yan etkileri olsa da kesinlikle bırakılmamalı ve doktor değiştirilmemelidir. İlaç bırakıldığı anda hastalık ilerlemeye ve belirtileri artmaya başlayacaktır. Bu tedavi yöntemi ile kas sertliği, titreme ve yavaş hareket etmede düzelmeler görülecektir. Tamamen düzelmese de azalmalar mutlaka görülmektedir. Tedavisi uzun süren bir hastalıktır. Amaç hastanın kaybettiklerini bu tedavi yöntemleri ile tekrar hastaya kazandırmaktır. Eğer ilaç tedavisi işe yaramadı ise o zaman cerrahi tedavi yöntemine başvurulur. Pek fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Parkinson Hastalığı Belirtileri

Kademeli olarak ilerleyen bir hastalıktır ve Parkinson hastalığı belirtileri arasında en belirgin olanı el, kol, bacak, çene ve yüzde titremeler görülmesidir. Hastalık ilerlediğinde hasta yürüme ve konuşma bozuklukları yaşayabilir. Günlük ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak duruma gelebilir. Tedavisi olmayan bir hastalıktır. Sadece ilaçlarla hastalık hafifletilmektedir. Hastanın el yazısının küçülmesi de belirtiler arasındadır. Harfleri birbirine çok yakın ve küçük yazması durumuna denir. Bunların yanı sıra koku alma yeteneğinde azalmalar, duruş bozuklukları, uyku sırasında tekme atmak, kabızlık, yutkunma güçlüğü, mimikleri kullanamama, depresyon, idrarı tutamama, tansiyon düşüklüğü ve baş dönmesi de hastalığın belirtilerindendir. Parkinson hastalığının başlangıç aşamasında belirtiler tek taraflı olarak görülüp, zaman geçtikçe iki tarafa da yayılmaktadır.